Rajd rowerowy „Drogami bitew, cmentarzy i grobów wojennych okolic Fajsławic”

W dniu 29 września 2021 roku odbył się pierwszy rajd rowerowy „Drogami bitew, cmentarzy i grobów wojennych okolic Fajsławic”.

Wycieczka obejmowała trasę  Oleśniki - Kolonia Trawniki – Boniewo – Fajsławice.

Patronat nad wydarzeniem objęło Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic. Sponsorem wycieczki było Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu a organizatorami szkoły podstawowe z Fajsławic, Siedlisk Drugich, Oleśnik i Trawnik.

W rajdzie wzięło udział czternaścioro uczniów i dwóch nauczycieli z naszej szkoły oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół współorganizujących. Wycieczka miała na celu upamiętnienie ofiar powstania styczniowego.  W rajdzie rowerowym mogli wziąć  udział wszyscy chętni z naszego regionu. Uczestnicy dostali od organizatorów pamiątkowe koszulki, w których przemierzali trasę.

Rajd rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele w Oleśnikach. Następnie uczestnicy wyruszyli rowerami w okoliczne miejsca upamiętniające poległych w powstaniu styczniowym i ofiary II wojny światowej. W trakcie wyjazdu przewodnik przybliżył historię rozgrywających się bitew pod Fajsławicami. Kolejnym etapem wyjazdu był Dom Kultury w Boniewie, gdzie uczestnicy mieli przerwę na obiad i krótki odpoczynek. Później wszyscy udali się na stary cmentarz do Boniewa, gdzie uczniowie złożyli znicze na mogiłach poległych ofiar II wojny światowej. Następnie zebrani pojechali na cmentarz powstańców w Fajsławicach aby tam również oddać hołd poległym. Potem wszyscy rozjechali się do swoich domów.

Adam Gnyp