Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły w czasie pandemii

„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować”

[Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.]

Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

W tym roku kolejny już raz obchodzimy Dzień Patrona. To wyjątkowy dzień dla naszej szkoły, jest to dzień w którym szczególnie wspominamy naszego Patrona, jest to czas zadumy nad jego słowami kierowanymi do młodych ludzi. To święto całej społeczności szkolnej, to dzień szczególny – to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem szkoły, którym jest św. Jan Paweł II. Szkoły Jana Pawła II wychowują młode pokolenie w poszanowaniu takich wartości jak szacunek, tolerancja, uczciwość, pracowitość, ale przede wszystkim miłość do drugiego człowieka.

Tegoroczne świętowanie odbywa się w zupełnie innych okolicznościach ze względu na obostrzenia, na sytuację epidemiologiczną naszego regionu i kraju.

Mimo tego, że nie uczęszczamy do szkoły na lekcje, staramy się uczestniczyć w życiu klasy i społeczności szkolnej. Gdyby nie pandemia koronawirusa w ten dzień bralibyśmy udział w uroczystej akademii. Chcąc jednak uczcić pamięć naszego patrona, na lekcjach wychowawczych wspominamy sylwetkę Jana Pawła II, podkreślając jego wkład w kształtowanie sumień rodaków, jego wpływ na losy Polski i świata.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dotyczącymi życia Świętego Jana Pawła II.

Ojciec Święty Jan Paweł II

JAN PAWEŁ II. CZŁOWIEK ODWAGI ZARYS BIOGRAFII