Test Kompetencji Trzecioklasisty

W dniach 4 i 6 maja 2022 r. uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Testu Kompetencji Trzecioklasisty, którego organizatorem było wydawnictwo GWO.

Uczniowie w pierwszym dniu pisali test z edukacji matematycznej, a drugiego z polonistycznej, społecznej i przyrodniczej. Celem Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasistów jest przeprowadzenie badań wybranych umiejętności i postaw uczniów kończących I etap edukacji szkolnej.

Testy badają umiejętności z Podstawy programowej kształcenia ogólnego, m. in.:

• czytanie rozumiane zarówno jako prosta czynność oraz jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów;

• myślenie matematyczne – umiejętność korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych;

• komunikowania się w języku ojczystym;

• wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;

• opanowania treści nauczania edukacji polonistycznej i edukacji matematycznej na I etapie kształcenia;

Uczniowie z wielkim zapałem zabrali się do rozwiązywania zadań i poleceń, czego efektem były wysokie wyniki- średnia klasy z edukacji matematycznej 88% i taki sam z edukacji polonistyczno – przyrodniczej.

Elżbieta Bosa